Stali jste se vloni majiteli nemovitosti? Nezapomeňte na daně

Pokud jste se během loňského roku majitelem nemovitosti, kromě radosti z vysněného bydlení vás čeká také jedna povinnost, trochu méně milá – přihlášení k platbě daně z nemovitosti. Jak zjistit, jestli se daň týká i vás, a kdo určuje její výši? Přinášíme vám nejdůležitější odpovědi. 

Platíte i za získaný podíl

Povinnost přihlásit se k platbě daně z nemovitosti platí pro každého, kdo se v daném období – aktuálně tedy v loňském kalendářním roce 2023 – stal majitelem nemovitosti. Může to být jak vlastník nemovitosti, tak majitel, který se na pozemku chystá postavit třeba rodinný dům a zahájí stavební řízení. Povinnost podat přiznání mají rovněž majitelé, kteří nemovitost získali v dědickém řízení. Pro manžele pak platí, že podání musí při nabytí nemovitosti do společného jmění manželů dát jeden z nich.

„Pozor by si měli dát také noví spoluvlastníci. K platbě daně z nemovitosti se totiž musíme přihlásit i v případě, že získáme podíl na určité nemovitosti – třeba části pozemku nebo bytové jednotky,“ upozorňuje Lucie Starovičová z portálu Bezrealitky.

Kolik vlastně zaplatíte?

Na výši daně z nemovitosti má vliv několik faktorů – výměra nemovitosti, druh stavby, a také místní koeficient a koeficient obce. Stejný typ nemovitosti tak bude mít vypočtenou jinou daň v atraktivním městě Středočeského kraje a jinou například v pohraničí.

„Rok 2024 přinesl i konsolidační balíček, a ten se dotkne také výpočtu daně z nemovitosti. Majitelé tak musí počítat s tím, že sazby daní se ve zdaňovacím období letošního roku zvýší – u pozemků, staveb a jednotek o cca 80 % – a že je zaveden také inflační koeficient. S vyšší daní by proto měli počítat všichni, kdo budou kupovat nemovitost v letošním roce,“ dodává Lucie Starovičová. 

POZOR! Daň z nemovitosti je třeba nezaměňovat s daní z nabytí nemovitosti, která byla zrušena v roce 2020 a činila 4 % z kupní ceny nemovitosti. 

Podání i platbu vyřešte elektronicky

K platbě daně byste se měli přihlásit na finanční úřad, pod který daná nemovitost spadá – řiďte se proto údaji z katastru, a ne svým trvalým bydlištěm. Lhůta pro podání je 31. ledna a vyplnit ho můžete elektronicky online. Výši daně určí finanční správa podle údajů, které jste vyplnili ve formuláři, a o částce vás může informovat e-mailem, složenkou či datovou schránkou, případně můžete využít portál mojedane.cz. Vyměřenou daň byste pak měli zaplatit nejpozději 31. května. Pokud by částka přesáhla pět tisíc korun, lze platbu rozdělit do dvou splátek a druhou provést nejpozději 30. listopadu.

Další roky už na nic myslet nemusíte, stát se ozve sám

Podávali jste přiznání k dani v loňském roce? Pokud se během tohoto roku nic nezměnilo, například osoba poplatníka, pak už ho znovu podávat nemusíte. Neznamená to ale, že nebudete platit daň – finanční správa vám přesnou částku opět zašle přes datovou schránku nebo složenkou, vy však už nemusíte nic vyplňovat ani počítat, a to ani při změně koeficientů.