Dějepisná soutěž gymnázií pořádaná Nadačním fondem Gaudeamus při gymnáziu Cheb je již řadu let významnou událostí středoškolských studentů z České a Slovenské republiky. Tato soutěž nejenže podněcuje zájem o historii, ale také poskytuje útočiště mladým nadšencům do dějepisu, aby ukázali své znalosti a vášeň pro studium minulosti.
Letos proběhne již 31. ročník. Vzhledem k mimořádnému zájmu o soutěž se od roku 2014 ve všech 22 krajích ČR a SR uskutečňuje krajské kolo, do kterého se zpravidla hlásí 250-330 gymnázií z obou zemí. Z krajského kola, které proběhlo ve středu 5. dubna 2023, vzešel tradiční počet 75 gymnázií, která se utkají 23. listopadu 2023 v Chebu. Studenti budou soutěžit ve znalostech evropských dějin 1945–1975 (od Postupimské konference až po Helsinskou konferenci).
„Dějiny jsou nejen o datech a jménech, ale také o porozumění kontextu a důležitosti těchto událostí v širší perspektivě. Tato soutěž nabízí studentům možnost prozkoumat spletité dějiny 20. století, které zásadně ovlivnily, jak Evropu, tak i celý svět. Soutěžící si nejen memorují prostá fakta, ale také se učí, jak interpretovat a rozumět historickým událostem a procesům,“ říká organizátor soutěže Mgr. Miroslav Stulák.
Atraktivnost celé soutěže umocňuje i skutečnost, že během vyvrcholení soutěže se do zadávání otázek zapojují prostřednictvím velkoplošné obrazovky i osobnosti obou republik, v posledních ročnících to byli např. přední umělci Zdeněk Svěrák, Marek Eben, Viktor Preiss, Karel Gott, Jiřina Bohdalová, Emília Vášáryová, Štefan Kvietik, Marián Labuda, Martin Huba, Milan Kňažko, významní lékaři Josef Koutecký, Pavel Pafko, Jan Pirk, Vladimír Krčméry, slavní sportovci Jan Železný, Bára Špotáková, Ivo Viktor, Antonín Panenka, Dominik Hašek, Petr Čech, Jiří Holeček, Jozef Golonka, Miroslav Šatan, Miloš Mečíř, bratři Hochschornerovi, dále prezidenti SR Andrej Kiska, Zuzana Čaputová a předseda vlády SR Eduard Heger.
V roli odborných garantů se XXXI. ročníku zúčastní prof. PhDr. Jan Rychlík, DrSc., PhDr. Petr Blažek, Ph.D. a prof. PhDr. Roman Holec, DrSc., dále pak jako hosté prof. PhDr. Milan Hlavačka, CSc., PhDr. Jiří Plachý, Ph.D., a řada dalších osobností naší země z různých oblastí společenského života.
Na finančním zajištění se kromě desítek firem, podnikatelů a významných osobností ČR a SR, podílejí i ministři vlády České republiky, členové Poslanecké sněmovny i Senátu PČR, zastupitelé Karlovarského kraje a řada zastupitelů města Chebu. Setkání mladých historiků dále finančně podporují desítky městských úřadů České republiky a Slovenské republiky, městských a obecních úřadů Karlovarského kraje a také krajské úřady České republiky. Poslední ročníky finančně podpořily i desítky poslanců Národní rady Slovenské republiky.
Tato významná soutěž chebského gymnázia je připomínkou toho, jak mohou být dějiny inspirací pro budoucnost a jak je důležité uchovávat a sdílet znalosti o minulosti. Cheb je místem, kde se dějiny stávají živoucími a inspirativními.
Více informací o soutěži najdete na www. dsgymn.gymcheb.cz