Zástupci třicítky obcí Středočeského a Plzeňského kraje se 1. listopadu sešli v Roztokách u Křivoklátu, aby projednali přípravu založení Svazku obcí Křivoklátska. Organizace chce být plnohodnotným partnerem při procesu zamýšleného vyhlašování Národního parku Křivoklátsko. Obcím dotčeným možným vyhlášením parku chybí zejména lepší komunikace a dostatečná a prokazatelná argumentace pro jeho založení ze strany Ministerstva životního prostředí i dalších orgánů veřejné správy.
„V demokratické a občanské společnosti není vhodné rozhodovat o zřízení národního parku bez souhlasu zásadních partnerů, především dotčených samospráv,“ uvádí se v usnesení Výboru pro územní rozvoj a životní prostředí Senátu PČR z 8. června, na který se obce obrátily Velikonoční výzvou starostů Křivoklátska.
Ačkoli se představitelé obcí snaží o spolupráci zejména s Ministerstvem životního prostředí, dosud nemají dostatečné informace o chystaném národním parku. Přitom vyhlášení Národního parku Křivoklátsko se by se dotklo 30 tisíc zdejších obyvatel a dalších tisíců navazujících podnikatelských aktivit, které jsou pro region významné.
„Není to ale tak, že bychom nepodporovali ochranu životního prostředí a že bychom bránili přírodní a kulturní identitě Křivoklátska,“ řekl na setkání Lukáš Kocman, starosta obce Běleč. „Naopak, máme velký zájem na tom, jak bude vypadat prostředí, kde žijeme. Vždyť jsou to naše domovy, které případný vznik národního parku zásadně ovlivní. Chceme ale vědět, jak a co ho ovlivní, do jaké míry. Zatím máme jen mlhavou a nejednoznačnou představu, protože konkrétní informace nám nikdo nesdělil.“
Původní červnový termín zveřejnění záměru na vyhlášení Národního parku Křivoklátsko posunulo Ministerstvo životního prostředí na září. Proces spustilo tři dny po skončení voleb a v současné době tedy běží devadesátidenní lhůta pro podání námitek proti záměru. „Ve skutečnosti ale máme na podání námitek minimálně o měsíc méně, protože komunální volby se konaly ve dnech 23.–24. září a ustavující zastupitelstva se mohou konat v souladu se zákonem nejdříve 14. října. Opravdu je fér, konfrontovat je s takovým rozhodnutím hned v prvních dnech jejich funkcí? Kam zmizela tradice sto dnů hájení?“ uvedla Iveta Kohoutová, starostka obce Karlova Ves. „Jak máme včas a řádně připravit a projednat námitky, které jsou pro život v našich obcích zásadní?“
Současná situace proto dovedla představitele obcí Křivoklátska k tomu, aby založili subjekt, který bude pro orgány veřejné správy silným partnerem při projednávání záměru vyhlásit na území Křivoklátska národní park. Podle názoru účastníků setkání nepředstavuje národní park pro kulturní krajinu Křivoklátska vhodnou formu velkoplošné ochrany přírody. Za problematický je vnímán především koncept plošné bezzásahovosti, ke kterému hodlá národní park směřovat. Pro území považují za vhodnější ochranu ve formě chráněné krajinné oblasti CHKO se síti maloplošných národních přírodních rezervací, poskytujících nejpřísnější formu ochrany těm nejcennějším místům Křivoklátska, která zde již dlouhodobě a dobře funguje. Doplněnou biosférickou rezervací UNESCO, Ptačí oblastí Křivoklátsko, která je součástí Natura 2000 a Lesnickým parkem Křivoklátsko, zařazeným do Mezinárodní sítě modelových lesů.
Setkání představitelů místních obcí zorganizovali Lukáš Kocman, starosta obce Běleč, Iveta Kohoutová, starostka obce Karlova Ves, Petr Jirka, starosta obce Broumy, Libuše Vokounová, starostka městyse Křivoklát, a Tomáš Vostatek, starosta obce Roztoky u Křivoklátu.