Hned po zahájení ruské invaze na Ukrajinu dnes nad ránem z měn světa takřka nejvýrazněji ztrácely polský zlotý a česká koruna. Asijští měnoví obchodníci totiž zpanikařili, podívali se na mapu a zbavovali se měn zemí, jež jsou prostě jen Ukrajině geograficky blízké. Nyní se situace poněkud stabilizuje. Propad koruny zpomalil. I tak se česká měna poprvé od konce loňského prosince prodává za více než 25,00 za euro a nervozita je z okamžitých výkyvů kursu zřejmá.
Koruna zažívá svůj nejhlubší jednodenní propad od roku 2020. Tehdy však padala také třeba ropa. Nyní ale ropa zdražuje, i v dolarech. Takže tím spíše v korunách. Korunová cena ropy se rychle blíží k historickým maximům. Dnes poprvé od roku 2014 překročila úroveň 2300 korun za barel ropy Brent (viz graf níže). První, kdo válku pocítí na vlastní peněžence, budou motoristé. Pohonné hmoty rychle podraží dost možné až k úrovním 40 korun za litr benzínu a 39 korun za litr nafty.
Na světových trzích se dnes daří zejména drahým kovům. Nejhůře dopadají měny Ruska, Kazachstánu, Běloruska, ale vedle Česka také Turecka, Maďarska či Polska. Takže není divu, že za poslední zhruba dva týdny troyská unce zlata zdražuje skoro o 5000 Kč.
Cena zemního plynu v EU letí vzhůru jako raketa, mnohem výrazněji než zlato. Zelená transformace EU a německá Energiewende totiž učinily Evropu závislejší na ruském plynu než prakticky kdykoli v minulosti. Jde zřejmě o jeden z faktorů, které ruský prezident Vladimir Putin zakalkuloval do svého rozhodnutí dnes vpadnout na Ukrajinu.
Ruská vojska zatím, zdá se, na Ukrajině postupují hladce. Ukrajinští pohraničníci prý nekladou odpor, informuje ruská tisková agentura Interfax. Západ chystá tvrdší sankce. Ty ale Rusko nezastaví. Toto je vojenská operace. Zmrazení účtů tanky nezajímá.