Too Good To Go, společnost se sociálním dopadem a největší světové tržiště pro hospodaření s přebytky potravin, k příležitosti blížících se Velikonoc a Světového dne vody, upozorňuje na vodní stopu, která je k produkci tradičních velikonočních potravin potřeba.
Dle nejnovějších dat Eurostatu se v Česku vyhodí více než 1 milion tun jídla ročně. V přepočtu na obyvatele pak každý Čech vyhodí v průměru 101 kilogramů kvalitního jídla za rok[1]. To odpovídá přibližně 2 kilogramům potravinového odpadu týdně. Během Velikonoc to může být dokonce ještě více. Nejen, že se jedná o zátěž pro rozpočet, ale nevyhnutelně také pro planetu. Produkce potravin totiž spotřebovává obrovské množství zdrojů, včetně půdy, energie nebo vody. Produkce potravin, které nakonec přijdou vniveč, spotřebuje ročně více než čtvrtinu veškeré dostupné sladké vody (WWF, 2024).
Vodní stopa nemizí ani během Velikonoc
Data z Hoekstra & Water Footprint Network (2017) ukazují, že více vody spotřebujeme jídlem než pitím. Na výrobu průměrného pšeničného bochníku chleba (500 g) je ve všech fázích výroby potřeba až 804 litrů vody. To je více než 3 200 250ml sklenic vody. Na produkci jednoho průměrně velkého vejce (60 g) je zapotřebí téměř 196 litrů vody, což se pro představu rovná jedné vaně vody. Naproti tomu vodní stopa vepřového masa (250 g), z něhož se připravuje například tradiční velikonoční nádivka, činí celých 1 497 litrů vody. To by stačilo na 150 standardních cyklů myčky nádobí.
Obrovská příležitost pro životní prostředí
Vodní stopa nabývá ještě většího významu v souvislosti s neustálým narůstáním teplot. Rok 2024 byl globálně uznán jako nejteplejší v historii měření, stejně jako předtím rok 2023, což ukazuje na systémovou změnu klimatu.
“V rámci Světového dne vody, který každoročně připadá na 22.března, a Velikonoc zvyšujeme povědomí o tom, jak obrovské množství drahocenné vody se zbytečně spotřebovává kvůli plýtvání potravinami. Potraviny mají skutečnou hodnotu nejen z ekonomického hlediska, ale také kvůli zdrojům potřebným k jejich výrobě. Eliminace plýtvání potravinami proto představuje obrovskou příležitost v předcházení změny klimatu. Pokud budeme méně plýtvat, nejenže zredukujeme jeden z největších zdrojů emisí skleníkových plynů, ale také zabráníme zbytečné spotřebě vody,” říká Anna Podkowińska-Tretyn, Country Directorka Too Good To Go.
Aplikace Too Good To Go je v Česku dostupná od června roku 2024. Od spuštění na českém trhu si aplikaci stáhlo přes 100 000 uživatelů, kteří zachraňují jídlo před vyhozením již z více než 430 partnerských podniků. Doposud se jim společně podařilo zachránit více než 100 000 Dobrovaků obsahujících celkově přibližně 100 tun jídla. To odpovídá zamezení 270 tunám emisí CO2e, přibližně 81 milionům litrů vody a 280 tisícům m2 půdy, které by byly zbytečně využity. Záchranou jednoho Dobrovaku (1 kg) se vyhneme zbytečné spotřebě 810 litrů vody.