V čele nového představenstva sdružení SAPOCH opět stojí generální ředitel LEXUM Michal Krejsta

Na zasedání Valné hromady, které proběhlo v pátek 1. prosince v Praze, bylo jednohlasnou volbou zvoleno nové představenstvo, kdy svou pozici z předchozího volebního období obhájil nejen jeho předseda PharmDr. Michal Krejsta, MBA., LL.M., ale také místopředseda Mgr. Adam Janek, MHA, MBA, LL.M. a členka představenstva Ing. Michaela Studená, MHA. Nově zvolené představenstvo bude mít zásadní rozhodovací pravomoci a stát v čele sdružení v období následujících 4 let.

Velice si vážím projevené důvěry všech členů sdružení SAPOCH a jsem hrdý na to, že mohu díky své pozici předsedy tohoto sdružení pomoci oboru oční chirurgie. V následujícím volebním období budeme nadále intenzivně usilovat o vytváření spravedlivých, rovných a trvale udržitelných podmínek pro výkon povolání ambulantních poskytovatelů oční chirurgie, kteří poskytují zejména kataraktové, refrakční, rohovkové a vitreoretinální výkony,“ říká PharmDr. Michal Krejsta, MBA., LL.M, předseda představenstva sdružení SAPOCH a generální ředitel Lexum ČR a SR.

„Je mi ctí být součástí vedení této organizace, která posouvá českou oftalmologii dál. Nepolevíme v plnění společných cílů a budeme nadále jednat ve prospěch zvyšování úhrad, dostupnosti a odborné a etické kultivace tohoto vědního oboru,“ uvádí Mgr. Adam Janek, MHA, MBA, LL.M. místopředseda představenstva sdružení SAPOCH a ředitel Očního centra Praha.

Sdružení ambulantních poskytovatelů oční chirurgie (SAPOCH) bylo založeno v roce 2019. Impulsem ke vzniku sdružení byla neuspokojivá situace, ve které se oftalmologie nacházela před rokem 2019. Vedení oboru oftalmologie i smluvní politika směřovaly k destabilizaci péče a chyběl společný zájem všech poskytovatelů péče.

Majoritním cílem vzniku tohoto sdružení bylo spojit poskytovatele jednodenní oční chirurgie a vytvářet vhodné podmínky pro výkon jejich povolání. Hlavním posláním je pak prosazovat zájmy v rámci dohodovacích řízeních o cenách, úhradách, regulaci, dostupnosti při jednáních nejen se zdravotními pojišťovnami, ale také s Ministerstvem zdravotnictví ČR a dalšími statutárními a správními orgány, zvyšovat úhrady a dostupnost, stejně jako odbornou a etickou úroveň všech poskytovatelů oční chirurgie, ambulantních i nemocničních poskytovatelů.

Díky aktivitám SAPOCH se dříve významně finančně podhodnocený obor oční chirurgické péče stává stále více stabilním a udržitelným segmentem v rámci celého resortu zdravotnictví.

„Usilovným vyjednáváním a nastavením nové metodiky se nám po celé dekádě poklesů úhrad oční chirurgické péče podařilo tento trend zvrátit a dostat úhrady od pojišťoven na úroveň udržitelného stavu, atraktivního pro další generace zajišťující stále větší poptávku díky stárnutí populace. Aktuální výsledky plně zrcadlí správnost rozhodnutí pro založení SAPOCH i efektivitu celého sdružení,“ říká PharmDr. Michal Krejsta, MBA., LL.M, předseda SAPOCH a generální ředitel Lexum ČR a SR.

Díky investicím do poskytovatelů oční chirurgie je úroveň poskytování péče pacientů násobně vyšší co do kvality a dostupnosti. V roce 2019 se například v rámci operací katarakty (šedého zákalu) implantovaly ze dvou třetin méně kvalitní nitrooční čočky. Oproti tomu v roce 2023 je více než 90 % implantovaných čoček hydrofobní kvality. Dalším významným benefitem pro pacienty jsou hrazené torické čočky pro řešení jejich astigmatismu atd.

Mezi priority SAPOCH pro následující období patří i nadále podpora stability a udržitelnosti podmínek pro ambulantní poskytovatele oční chirurgické péče, aktivní participace na programech odborných společností (ČOS, ČSRKCH, ČVRS), důraz na vzdělávání nové generace oftalmologů, a především poskytování komplexní oftalmologické péče pacientům v prostředí jednodenní chirurgie.