Komentář Moore: k vývoji HDP: „Statistici dnes zveřejnili předběžné údaje o vývoji české ekonomiky v letošním druhém čtvrtletí. Nepřinesli však žádné překvapivé zprávy a HDP do jisté míry kopíroval vývoj v prvním čtvrtletí. Hrubý domácí produkt se ve druhém čtvrtletí mezikvartálně zvýšil jen velmi nepatrně o 0,1 % a meziročně klesl o 0,6 %. V prvním kvartále byl přitom mezičtvrtletní růst HDP nulový a meziročně zaznamenal HDP poprvé od prvního čtvrtletí 2021 pokles, a to o 0,4 %. To mimo jiné znamená, že na konci června byla česká ekonomika meziročně v poklesu již druhý kvartál za sebou.
Tento vývoj naznačuje, že v letošním roce se česká ekonomika dočká spíše stagnace nebo jen velmi mírného růstu. Stále vysoká inflace totiž nutí domácnosti šetřit, o čemž svědčí i vysoká míra úspor. Podobně je tomu u investičních aktivit firem. Domácí poptávka tedy růstu ekonomiky příliš nepomáhá. Kromě toho hodnota nových zakázek, která může indikovat další vývoj v průmyslové výrobě, podle posledních známých čísel v květnu meziročně klesla o 4,4 %, což je nejvíce od léta 2020,“ uvedl Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
„Česká ekonomika je tradičně velmi závislá na vývoji zahraniční poptávky a zde stále větší obavy vyvolává stav německého hospodářství. Motor evropské ekonomiky se zadřel a stává se spíše její brzdou. Růst německé ekonomiky se totiž ve druhém čtvrtletí zastavil, když HDP zůstalo ve srovnání s předchozím čtvrtletím beze změny. V meziročním srovnání německé ekonomika dokonce o 0,2 % klesla. Německou ekonomiku – podobně jako českou – brzdí vysoké úrokové sazby a inflace. Vyhlídky na zbytek roku nejsou o moc lepší. Index podnikatelské nálady se totiž v Německu v červenci již třetí měsíc po sobě zhoršil, což naznačuje, že cesta k oživení největší evropské ekonomiky nebude právě snadná. Ostatně německá centrální banka očekává pokles HDP o 0,3 %,“ komentuje Petr Kymlička.