Akcie Gazpromu dnes letí vzhůru, až o 35 procent, nejvíce od září 2008. Ruský plynárenský gigant, jejž většinově ovládá Kreml, se totiž včera rozhodl ze svého rekordního čistého zisku za první pololetí (v přepočtu 1,02 bilionu Kč) vyplatit takzvanou prozatímní dividendu, a to vůbec poprvé ve své historii.
Růst akcií Gazpromu táhne nahoru ruské akcie na moskevské burze obecně, ty tak souhrnně posilují nejvíce od letošního dubna. Hlavní index moskevské burzy, MOEX, dnes přidává až více než pět procent.
Prozatímní dividenda je výplata dividendy provedená před valnou hromadou společnosti a zveřejněním konečné účetní závěrky. Standardně Gazprom vyplácí dividendy na celoroční bázi, nikoli na bázi pololetní. Výplata mimořádné, prozatímní dividendy svědčí o nebývalé finanční síle společnosti. Představenstvo Gazpromu včera navrhlo prozatímní dividendu ve výši 51,03 rublu na akcii. Akcionáři budou o návrhu hlasovat na mimořádné valné hromadě 30. září.
Gazprom za rok 2021 dividendu nevyplatil. V posledních měsících však těží z extrémně vysokých cen plynu v EU. Ty se od počátku ruské invaze na Ukrajinu zhruba ztrojnásobily. Gazprom tak sice kvůli západním sankcím vyváží méně plynu, ovšem jeho tržby a zisk rostou na rekord právě z důvodu dramaticky navýšené ceny.
Enormní ziskovost Gazpromu usnadňuje Kremlu využívání dodávek plynu do EU, resp. jejich přiškrcování jako politickou zbraň.
Od dnešního časného rána je opět zcela přerušen tok plynu potrubím Nord Stream 1. Podle Německa, kam plyn z Nord Streamu 1 proudí, jde o politicky motivovanou akci. Dle Kremlu je přerušení, případně omezení dodávek čistě důsledkem sankcí. Probíhající odstávka plynovodu má trvat tři dny. Berlín se však již vyjádřil v tom smyslu, že očekává, že Gazprom své dodávky po avizovaných třech dnech neobnoví ani v omezené míře 20 procent kapacity potrubí. Doposud plyn dodával právě v této omezené míře, a to už od poloviny června.
Generálním ředitelem Gazpromu je již přes dvacet let Alexej Miller, plně loajální ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi. Skrze něj Putin Gazprom de facto řídí a může podnik využívat k dosahování politických cílů. Tím nyní zjevně je „skřípnout“ EU před nadcházející topnou sezónou. V minulém týdnu vyšplhaly ceny plynu v EU na historický rekord, právě z důvodu omezení dodávek v podání Kremlu. Ruku v ruce s růstem ceny plynu rostou v EU k rekordům také ceny elektřiny. Její podstatná část se totiž v EU z plynu vyrábí.
Při výplatě uvedené dividendy 51,03 rublu na akcii může Ruská federace coby většinový vlastník Gazpromu počítat s příslušným příjmem státní kasy čítajícím v přepočtu 242 miliard korun.
Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom, Trinity Bank