Personální agentura Randstad ve svém pravidelném průzkumu Randstad Employer Brand Research, zkráceně REBR, letos již popáté tradičně porovnávala faktory, které ovlivňují pracovníky při výběru zaměstnavatele. Jako každý rok, s výjimkou covidového roku 2020, je i letos pro respondenty v tomto ohledu nejdůležitější výše mzdy. Podstatná je stále i jistota práce. Čím dál více pak v porovnání s výsledky průzkumu z roku 2018 stoupá význam příjemné pracovní atmosféry či finančního zdraví firmy, které je pro Čechy důležitější než pro evropský průměr.
Personální agentura Randstad provádí průzkum Employer Brand Research ve více než 30 zemích světa. Česko se do něj zapojilo v roce 2018. Z hlediska preferencí při výběru zaměstnavatele porovnává průzkum mimo jiné 5 nejdůležitějších parametrů – mzdu a odměny, jistotu práce, finanční stabilitu, pracovní atmosféru a zajímavou náplň. Nejzásadnější z nich je pro Čechy, stejně jako pro Poláky, Maďary, Francouze a Rakušany, stále výše mzdy a nabídka pracovních benefitů, ačkoliv má u nás oproti loňskému roku mírně klesající tendenci ze 74 % na 70 %. Pro Němce je nejdůležitější jistota práce.
Největší nárůst za posledních 5 let, a to o 11 %, zaznamenal Randstad u Čechů v oblasti významu příjemné pracovní atmosféry, které je na první příčce žebříčku například v Itálii, a finančního zdraví firem. „Finanční zdraví firem jde ruku v ruce s jistotou udržení práce, která je pro Čechy letos stejně důležitá jako před pěti lety. Význam pracovní atmosféry se dostává do popředí až v posledních dvou letech, mnoho společností se totiž v tomto ohledu začalo snažit, což respondenti vnímají. Firmy si také zároveň uvědomily, že zajištění příjemné pracovní atmosféry je pro ně jedním z nástrojů pro přilákání zájmu kandidátů,“ říká Jacek Kowalak, generální ředitel společnosti Randstad Česká republika. Finanční zdraví firmy je dále důležité pro maďarské či německé pracovníky, zato ve Francii, Polsku a Itálii se neumístilo ani mezi prvními pěti nejzásadnějšími faktory. Místo něj tamější zaměstnanci upřednostňují například kariérní postup.
Z průzkumu také vychází, že preference při výběru zaměstnavatele se u respondentů liší v souvislosti s pohlavím, věkem, vzděláním nebo oborem působení. „Jistota zaměstnání je v Česku obecně klíčová především pro ženy, které nerady riskují, muži a mladí lidé do 24 let jsou v tomto ohledu uvolněnější. Ženy také ve větší míře vyhledávají zaměstnání podle pracovní atmosféry, a to dokonce v 70 % případů,“ přibližuje Jacek Kowalak. Atraktivity náplně práce si cení především vysokoškolsky vzdělaní lidé (62 %), pro pracovníky na dělnických pozicích není tolik podstatná (49 %), klíčová je pro ně jistota zaměstnání, která však oproti loňskému roku o 4 % klesla.