Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí pozitivně překvapila. Podle dnes zveřejněného, zpřesněného odhadu ČSÚ rostla totiž meziročně o 4,8 procenta. Mezinárodní analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě svých odhadů počítali jen s růstem čítajícím 4,6 procenta.
Lepší než předpokládaný výsledek má na svědomí zejména výraznější než očekávaná spotřeba domácností. Domácnosti navyšovaly své výdaje citelně zejména za služby, protože ty si z velké části musely během pandemie odpírat. V letošním prvním čtvrtletí si tuto odpíranou spotřebu kompenzovaly. Měly zároveň z čeho, neboť v době pandemie si vytvořily rekordní „polštář úspor“. Lidé spořili jak z opatrnostního motivu, neboť se během pandemie báli například propouštění, tak z důvodu prosté nemožnosti nakupovat, jak byli zvyklí – z důvodu pandemických uzavírek a omezení.
Dalším důvodem pozitivního výsledku české ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí je příznivý vývoj investic, jež těsně souvisí předně s navýšením stavební produkce. I ta byla loni poznamenaná pandemií, nutností dodržovat související omezující opatření a hrozbou plošných uzavírek, tedy lockdownů.
Za celý letošní rok ale česká ekonomika přidá jen 1,5 procenta. Tíživě na ni totiž doléhají dopady války na Ukrajině, jež zvyšuje nejistotu v oblasti investic firem a omezuje spotřebitele, kteří se v historicky nebývalé míře obávají ztráty kupní síly v důsledku nejvýraznější inflace za posledních třicet let.
Lukáš Kovanda, Ph.D.