Rusko podle všeho definitivně bankrotuje. Americké ministerstvo financí totiž dnes těsně po půlnoci newyorského času zakázalo přijímat americkým bankám a jednotlivcům splátky od ruské vlády. Dosud platila výjimka, takže američtí věřitelé Ruska mohli i po uvalení sankcí nadále přechodně přijímat ruské splátky. Dneškem ale tato výjimka končí, v souladu s plánem nastíněným v době uvádění sankcí letos v zimě, po únorové invazi Ruska na Ukrajinu.
Ruské ministerstvo financí v reakci na tento krok Spojených států dnes uvedlo, že bude nuceno své dolarové závazky vůči věřitelům plnit v ruské namísto americké měně. Jakmile by se tak stalo v případě, že kontrakt neumožňuje výplatu v jiné měně, než jsou dolary, půjde z hlediska mezinárodní finanční komunity, včetně světově významných ratingových agentur, o technický bankrot. Rusko by totiž porušilo svůj závazek vyplácet věřitele ve sjednané měně, tedy v dolaru.
Rozhodnutí administrativy USA neprodloužit Rusku výjimku znamená, že Washington opravdu raději nechá Rusko zbankrotovat. Zavrhuje tedy možnost, že by Rusko postupně vyčerpávalo své rezervy na splátky dluhu, a nemohlo je tak využít třeba k financování války na Ukrajině.
Rusko ve zbytku letošního roku musí splatit věřitelům celkem zhruba jednu miliardu dolarů různých splátek. Rezervy na tyto splátky má dostatečné, neboť je buduje díky stále čile probíhajícímu prodeji vývozních surovin, ropy, ale zejména plynu do zemí EU, jako je Německo nebo Itálie. Tento export financuje splátky dluhu. Pokud ale část těchto splátek nyní Rusko neuskuteční, jak je sjednáno, ocitá se v bankrotovém stavu. Po dnešku platí, že hodina ruského bankrotu podle všeho dříve či později nadejde.
Rusko naposledy přestalo plnit své závazky vůči zahraničních věřitelům začátkem roku 1918, krátce poté, co se moci v zemi chopili Leninovi bolševici. Ti jednostranně odmítli dále splácet carský dluh.
Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom, Trinity Bank